Hakkımızda

Evlilik danışmanlığında amaç, evli çiftlerin yaşadıkları ve çift ilişkisinin doğasından kaynaklanan problemlerin çözümü ve yaşanan sorunların adaptif biçimde yönetilmesinin öğrenilmesidir. Aslında birçok çift, bir çok farklı konuda bu bahsettiğimiz çözüm ve sorun yönetimini deneyimleri sonucu öğrenmiştir. Bu sorunlar güçlü bağlarla birbirine bağlanmış olan çiftlerde kolayca çözüme kavuşurken, henüz çok yeni olan evliliklerde çözümlenmesi çok zor görünen ve bir türlü sonuçlandırılamayan tartışmalara gitmektedir. Beylikdüzü evlilik terapisti arayışınızda sitemizden yardım alabilirsiniz.

Evlilik terapisi, evli çiftlerin hiçbir biçimde çözüme kavuşmasını sağlayamadıkları, diğer insanlardan aldıkları desteklerin de istenen şekilde sonuç vermediği problemleri çözmelerinde onlara destek olmayı amaçlayan bir uzman yardımıdır. Evlilik terapisinde, çiftlerin yetiştikleri aileler ve kültürler tanınır, onların içinde bulundukları ailede öğrendikleri ilişki kurma deneyimi hakkında bilgi sahibi olunur ve bugün birbirleriyle iletişim kurma şekilleri çiftle beraber değerlendirilir. Evlilik nedir nasıl olmalıdır sorusuna yanıt aranır.

Evlilik Danışmanlığı ve Önyargılar

Ön yargılarımız, bizleri hayatta zor durumda bırakan, gerçekdışı ve acımasız yorumlarımız ve düşüncelerimizdir. Bu önyargılarımız bizim çift ve evlilik ilişkimizde sorunlara neden olur. Önyargılarımız, evlilik terapisinde ele alınır ve çiftlerle yapılan çalışmalar sırasında bunlarla ilgili tarafsız değerlendirmeler çiftlerle paylaşılır. Çiftlerin farkında olmadan yaptıkları ve ilişkinin zarar görmesine sebep olan bu sert yorumlar belirginleştirilir. İnsan ilişkilerinde sert, acımasız ve önyargılı yaklaşımlar ilişkilerin tümüne zarar verirken, evlilik ve çift ilişkisinde de zararını ilişkinin bozulmasına, zayıflamasına ya da kopmasına neden olarak gösterir.

Evlilik Danışmanlığının Özellikleri

Evlilik danışmanlığı ve evlilik terapisi, “mutlu evlilik” kavramına ulaşmayı amaçlar. Çiftin sorunları çözme konusundaki istekliliğini koruyarak ve ihtiyaçlarını gidererek, bir yandan da eşe derin bir duygu bağıyla bağlanarak ilerlemelerine yardımcı olmaya çalışır. Evlilikte yaşanan sorunların önemli bir bölümünde karşılaştığımız bu bağlanma sorunları nedeniyle evliliklerde soğuk, uzak ve kopuk, duygusal açıdan yoksun ilişkiler görülür. Aldatma ve sadakatsizlik de bu nedenlerle ortaya çıkar. Çiftlerin evlilik yaşamını anlamsızlaştıran ve evliliği sürdürmelerinin gereksiz olduğunu düşündüren bu önemli sorunların tümüne evlilik terapisinde çözüm aranmaktadır.

Bazı sorunlar ise evlenmeden önce görülmezken, evlilik hayatında ortaya çıkar. Kişinin bekarken hiç düşünmediği, dikkat etmediği durumlar evlilikte sorunlara neden olur. Örneğin, kişinin kendi ailesiyle ilişkilerine evlenmeden önceki gibi devam etme isteği sorunlar yaratır. Bazı erkekler, iş yerinden izinli oldukları günlerde kendi aileleri ile vakit geçirmeyi tercih ederler. Bu konuda bir örnekle devam edebiliriz:

Evlilikte Bağlanma

Evlilik hayatının ve evli çiftlerin ilişkisinin temelindeki en önemli yapı, bağlanmadır. Bağlanma, duygusal bağlanmayı ifade eder.

Evlilikte çiftler arasındaki bağ zayıf ve yüzeysel bir bağ ise, kopması da kolay olmaktadır. Bağ güçlü ve derin ise, bu kez de çiftlerin birbirlerinden kopmadığı, sağlam, samimi, içten ve ömür boyu sürmesini beklediğimiz sağlıklı evlilik ilişkisi kurulmaktadır.

Evlilik terapisti, çiftler arasında gerçekleşen ilişkilerin arada oluşan duygusal bağa etkilerini çalışmalar sırasında gösterir. İletişimler sırasında hissedilen duyguların, olumlu ve olumsuz duyguların çiftin bağlanmasına etkisini göstererek, eşe olumlu duygular hissettiren iletişim biçimlerini daha sık kullanmalarını teşvik eder. Olumsuz duygular hissettirerek, bazen de eskiden getirilen acıları tekrar yaşatan, eski yaraları tekrar kanatan tarzda iletişim biçimlerini de bırakmaları için teşvik eder.