Evlilikte İletişim Bozukluğunun Etkileri

Evlilikte iletişim bozukluğu, evli çiftlerin ilişkilerine ciddi zararlar verir. İletişim bozukluğu, evlilik ve çift ilişkisinin olmazsa olmazı olan iletişimin gerçekleşmesini engelleyerek eşlerin birbirini, duygularını ve gerçek niyetlerini anlamalarını imkansızlaştırır.

Evlilikte İletişim Bozukluğu Eşleri Uzaklaştırır

Evliliğin esası iletişim ve paylaşımdır. Eşler iletişim kurarak ve karşılıklı olarak birbirlerini anlayarak ilişkilerinde duygusal derinliğe sahip olurlar. İletişim bozukluğu nedeniyle eşler arasındaki ilişki yüzeysel ve sığ bir ilişki halini alır. Böylece, ilişki anlamsızlaşır. Eşler en önemli duygusal ihtiyaçları tatmin olmadığı içindir ki, zamanla birbirinden uzaklaşırlar. “Eşim beni hiçbir zaman anlamadı” ya da “Eşim benim duygularımı hiç önemsemez” şeklindeki sözler, aslında aradaki iletişim bozukluğu nedeniyle oluşan uzaklığı ifade eder.

İletişim bozukluğu, yakın olması gereken ve birbirini anlaması beklenen iki insanın iki yabancıya dönüşmesine sebep olur. Kelime olarak çok sık kullanılan ve sıradanlaşan “İletişim” aslında evliliğin çok önemli bir yönünü oluşturur. Eşlerin ömür boyu sürecek olan ilişkisi, iletişimsizlik ve iletişim bozukluğu nedeniyle zarar görür ve ayrılıklara ve boşanmalara neden olur.

Evliliklerinde iletişim kopukluğu sebebiyle boşanmış olan eşler tekrardan birleşip 2. kez aynı eşle evlendiklerinde eğer iletişim bozukluğu konusunda bir adım atılmamış, bir önlem alınmamışsa kaçınılmaz son yine boşanma olmaktadır. Aynı yoldan yine aynı ezberle gidilmesi sonucu değiştirmemektedir. İletişimsizlik aslında bir bağımlılık gibidir. Bazı insanlar kendi dünyalarında ve eşten duygusal olarak kopuk yaşamayı tercih ederler. Bu kişiler evlendiklerinde, aynı eşle defalarca evlenseler de davranışlarında değişiklik olmamaktadır. Bu kişiler mutlaka bir bireysel terapiye ya da eşleriyle birlikte bir evlilik terapisine katılarak iletişimsizliği yaratan yönleri ile yüzleşmelidirler.

Evlilikte Konuşmak ve İletişim Kurmak Aynı Şey mi?

Evli çiftlerle yapılan çalışmalarda bu çiftler “Biz eşimle hep konuşuyoruz” derler ancak bu konuşmanın içeriği incelendiğinde hiçbir iletişim bulunmadığı görülür. Konuşmak ve söz düellosu yapmak iletişim kurmakla aynı şey olmadığı gibi, ilişkiyi götürdükleri yön de aynı değildir.

İletişim, evlilik ilişkisini eşlerin duygusal olarak birbirine yakınlaştırdığı mutlu bir evliliğe doğru götürürken, konuşmak ve söz düellosu yapmaksa evlilik ilişkisini bir uçuruma doğru sürükler. Söz düellosunu ve iletişimsizliği alışkanlık edinmiş bulunan çiftlere bu durum anlatıldığında bu çiftlerden bir bölümü, kendilerine tarif edilen doğru yoldan gitmek için gönüllü olurken, bazıları ise “Biz zaten hep konuşuyoruz” diyerek kendi eski yöntemlerini kullanmaya devam ederler. Kendi eski yöntemleri olan “konuşmak”, sadece söz söylemekten ve eşi asla hissetmemekten ibaret bir eylem olduğu için de ne yazık ki bu çiftlerin bir bölümü mutsuz bir evliliği sürdürmekte, bir bölümü ise boşanma yoluna gitmektedir.

Evlilik sorunları ve Çözümleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir