Evliliğin İlk Zamanlarında Yaşanan Sorunlar

Evliliğin ilk zamanlarında belli sorunlar yaşanması doğal bir durumdur. Peki yeni evli çiftlerin yaşadıkları ve yaygın olarak görülen bu sorunlar nelerdir? Bu yazımızda, yeni evlenen çiftlerin en sık yaşadıkları problemler üzerine bilgiler sunacağız.

Evliliğin İlk Zamanlarında Yaşanan Güncelleme Hatasına Bağlı Sorunlar

Evlenmeden önce kendi halinde devam eden tüm ilişkiler, sağlıklı evliliklerde birlikte bir güncelleme geçirir. Bu güncelleme, ilişkilerin yeniden tanımlandığı ve kişinin evlendiği eşi ile ilişkilerine zarar vermeyen bir hale geldiği önemli bir yenilenmedir. Bazı yeni evlilerde, evlilik öncesinin tüm ilişki alışkanlıklarının devam ettiğini görürüz. Örneğin, kadın tüm tatillerini anne ve babasının yanında geçirmeye devam eder. Eşinin yanında olması çok da umrunda olmadan anne ve babayla önceki ilişkisini devam ettirmesi elbette eşiyle bağlanmasına da, çift ilişkisine de olumsuz etkiler yapacaktır ve eşiyle sorunlar yaşamasına doğrudan neden olacaktır.

Evliliğin İlk Zamanlarında Bir Arada Olma Beklentisinin Aşırılığı

Beraber vakit geçirmekle birbirinin sürekli ve her an yanında durma çabası içinde olmak aynı şey değildir ancak yeni evli çiftler bu ayrımı yapmakta zorlanırlar. Her an ve her saniye yan yana durmak zorundaymış gibi birbirini takip eden, birbirinin yanına ısrarla giden çiftler çoğunlukla yeni evlenmiş çiftler olmaktadır. Evliliğin ilk zamanlarında bazen sıkıcı olabilen bu aşırılık kadınlarda da, erkeklerde de görülebilmektedir.

Nikahtan Sonra Değişen Erkekler ve Kadınlar

Sevgililik veya nişanlılık dönemindeki davranışlarla nikah sonrası davranışların birbirine taban tabana zıt olduğu sık sık söylenir. Gerçekte durum söylenenden oldukça farklıdır. Aslında, “Evlenmeden önceki haliyle evlendikten sonraki hali o kadar farklı ki, sanki iki farklı kişiliği var” dendiğinde, bir hayal kırıklığından bahsedilmektedir. Evet, bizler kendimiz için hep belli beklentiler içindeyizdir ve eşimizin bizimle evlendiğinde elinden gelenin en iyisini yapmasını ister, ve de bekleriz. Bu beklentimiz karşılanmadığında ise hayal kırıklığı yaşarız. Yaşadığımız hayal kırıklığı olarak kaldığında problem yoktur ancak “Sen benim evlendiğim kişi olamazsın” diyerek hesap sormaya başladığımızda, ya da misillemeler yaptığımızda ve eşimizin yaşadığı değişimi “iki yüzlülük” olarak görmeye başladığımızda çok ciddi sıkıntılar bizi bekliyor demektir.

Evli İnsanların Aynı Fikirde Olmadıkları Anlar Sorun Yaratır

Evlilik öncesinde fikir ayrılıklıları ve düşünce farklılıkları bir şekilde üstesinden gelinen durumlardır. Evliliğin ilk zamanlarında ise fikir ayrılıkları ve düşünce farklılıkları bir çatışma alanı yaratır. Bu çatışma alanında, eşler “Herkesin kendine göre bir doğrusu olabilir” şeklinde özetleyebileceğimiz evrensel ve mantıklı düşüncelere inanmazlar. Eşi yadırgayıcı, onu ayıplayıcı bir yaklaşımın düşüncelerini “doğru” kabul ederler. Bu nedenle de, yani birbirleri ile ilgili yaptıkları yargılayıcı ve yadırgayıcı yorumlar sebebiyle aralarındaki düşünce ve fikir farklılıkları sorunlara, çatışmalara dönüşmektedir.

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler

İlişki Ne Zaman Bitirilmeli

Boşanma Kararı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir