Neden Evlenmeliyiz Sorusuna Cevaplar

İnsan gençliğinde “evliliğin amacı nedir niçin evlenilir” gibi soruları kendine soruyor ve tatmin edici bir cevap bulamadığı için evliliğin uzak durulması gereken bir durum olduğunu kabul ediyor. Bu kabul nedeniyle de kendini evlilikten uzak tutmaya çalışıyor. Peki evlilik biz insanların gerçekten uzak durması ve kendini sakınması gereken bir felaket mi? Yoksa tam tersine, biz insanların bu hayatta sağlıklı ve dengeli olabilmemiz için gitmemiz gereken yegane yol mu? Bu yazımda bu ve bunun gibi kendi zihnimde sorduğum sorulara, sizlerin sorularına karşılık olması için cevap vereceğim.

Neden evlenilir sorusuna evli çiftler farklı cevaplar verirler. Evli çiftlerin bir bölümü evliliğin fiziki yanıyla (çocuk yapma, mal mülk edinme, saygı görme) ilgilenirken, diğer bir bölümü ise evliliğin duygusal yanına önem verirler. Aslında evlilikte hepimiz için bir şeyler bulmak mümkün. Dahası, evlenmek için çoğunluğumuzun kabul edeceği geçerli nedenler de olduğu kanaatindeyim.

Evliliğin Anlamı Nedir?

Evlilik yasal bir sözleşmeden ibaret olarak düşünüldüğünde doğru anlaşılması çok zor olacaktır. Evliliğin anlamı aslında “fedakarlık yapmak” tır. Bu, günlük yaşamımızın ticaret hayatında gördüğümüz kar etme çabasının tam tersine bir harekettir. Esasen, evlilik kar ve zarar hesabıyla kurulmaz. (Kurulmaz derken, çevrenizde gördüğünüz ve kar etmek, kazanmak ümidiyle evlenen insanlar görebilirsiniz. Bunların yaptıkları evliliğe benzese de, bizler “evlilik” derken bu tür ilişkileri kastetmiyoruz. Bir kadının parası için bir adamla evlenmesi, ya da bir adamın güzelliği için bir kadınla evlenmesi görünüşte evlilik olsa da, evliliğin duygusal derinliğine sahip olmayabilir).

Evliliğin anlamı ne zengin bir adam bulup kendini kurtarmak, ne de herkesin dönüp dönüp baktığı güzellikte bir kadın bulup kendini iyi hissetmektir. Evliliğin anlamı paylaşmaktır, karşılıklı olarak fedakarlıklar yapmaktır. Kendine odaklanmak, kendi ihtiyaçlarını gidermeye çalışmak ve bu konuda bencilce davranmak değildir evlilik. Eşin ihtiyaçlarının giderildiğinden emin olma hissiyatıdır. Bu hissiyata sahip olmayanların evlilikleri duygusal açıdan yüzeysel ve problemli olacaktır. Tam da bu bahsettiğim bu nedenle evli çiftler boşanmaktadırlar. Peki evlilik nedir nasıl olmalıdır?

“Ben” den “Biz” e

Evliliğin öz felsefesinde “ben” takıntısı yoktur. Mutlu evli çiftler, “ben” den “biz” e geçmeyi başarmışlardır. Bu insanlar “Ben bu evlilikten ve eşimden ne alabilirim, ne koparabilirim” in derdine düşmezler. “Ben eşime ne verebilirim?” sorusunu soran insanın halidir evlilik.

Evlilik, farklı fikirlere ve farklı düşüncelere sahip iki insanın beraberce, ortak kararlar alarak geliştiği bir çift ilişkisidir. Bu açıdan baktığımızda, “Ben bir karar aldım, sana da tebliğ ettim” türünden ilişkilerin evliliğe aykırılığı kolayca fark edilecektir.

Farklı düşünce ve fikirlerin paylaşılarak uzlaştırılması, ve iki eşin ortak karar alabilme becerisi, evlilik ilişkisinin sağlıklı yürümesi için gereklidir.

Evlilik Psikolojisi

Başlangıç aşamasında yaşanan tüm problemler ve çatışmalarla beraber evlilik bizleri geliştirir. Alma sevdasından ve kendi isteklerimizin öncelikli olduğu şeklindeki bencil düşünceden kurtulmamıza yardımcı olur. Evlilik bizlere kendimiz dışındaki insanları, örneğin eşimizi ve çocuklarımızı gerçekten düşünmemizi öğreterek bizleri geliştirir. Bu tür bir gelişim bekarken mümkün değildir. Sevgili ve çift ilişkisi de daha uzaktan ilişki biçimleridir ve evlilik ilişkisinin yerini tutmamaktadır.

Evlendiğimiz eşimizle ilişkilerimizde hem eşin düşüncelerine ve fikirlerine önem vermeyi, hem de farklı fikirleri uzlaştırıp çözümler üretmeyi öğreniriz ve bu öğrenmeler bizi geliştirir.

Her insanın amaçları, hayalleri vardır. Eşler, birbirlerini bu amaçlara ulaşma ve hayalleri gerçekleştirme konusunda desteklerler ve bu yolla da evlilik insanın gelişimine katkı sağlamış olur.

Güvenlik ve Güvence Açısından Evlilik

Evli çiftler, birlikte ortak hedefler bularak ve bu hedeflere ulaşmak için beraber ilerleyerek güçlenirler. Ekonomik planlamalar ve hedefler bu güçlenmeyi gerçekleştirmek için eşler arasında gerçekleştirilir. Tüm bu planlamalar ve ortak hedefler, her iki eşin yararına gerçekleşen ilerlemelerdir.

Yakınlık / Samimiyet / Duygusal Bağ ve Evlilik

Yakınlık, samimiyet ve derin bir duygusal bağ evlilikte tam karşılığını bulan kavramlardır. Temel evrensel insa ilişkilerinde de, temel çift ilişkisinde de önemli olan bu değerler evlilik ilişkisinde en üst düzeyde yaşanır. Yakınlığı ve samimiyeti yaşarken, bir yandan da derin bir duygusal bağla birbirine bağlanan evli çiftler, her insanın ihtiyacı olan bu üç değeri yaşamlarında bulurlar.

Evlilikte Kader Birliği

Yakınlık, samimiyet, bağlanma ve tüm çabalar, sonsuza dek sürmesi için gerçekleştirilen bir evliliği daha da geliştiren değerlerdir. Diğer insan ilişkilerinden farklı bir boyutta iki eşin kader birliği veya ortak kaderinden söz edebildiğimiz bir ilişkidir evlilik ilişkisi. Sevgili olan insanların bir bölümü de aynı kader ortaklığını yaşasalar da, gerçek kader ortaklığını, bugün ve gelecekte bir arada olmayı ve aynı yaşamı ömür boyu sürdürme kararlılığını evlilik ilişkisinde buluyoruz.

Cinsel Yaşam ve Evlilik

Evliliğin amacı cinsellik olmasa da, insanın fizyolojik ihtiyaçlarından biri olan cinselliğin tatmini evlilikle sağlanır. Bu ihtiyaç, başka cinsel eşlere ihtiyaç hissetmeden, düzenli ve sürekli tatmin imkanı bulur. Evlilik yaşamının cinsel tatmin sağlarken, bir yandan da tek eşli bir cinsel yaşam sayesinde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruma gibi bir yönü de bulunur.

Özetle evlilik her insanın hazır hissettiğinde geçiş yapmasının yararlı olduğu bir ilişki biçimidir. Evlilik ilişkisinin tercih edilmesi için yukarıda ele aldığım nedenler dışında nedenler de bulunabilir. Bu nedenlere de ilerleyen günlerde bu yazımda yer vereceğim. Sizlerden gelecek soru ve yorumları da bekliyorum.

Tavsiye Bağlantılar:

Evlilikte Mutluluk ve Aile Huzuru İçin Öneriler

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir