Eşini Aldatanlar Pişman Olmalı mı?

Eşin aldatılması yani sadakatsizlik üzerine yazdığım yazılarda aldatmanın ne anlama geldiğiyle ilgili düşüncelerimi paylaştım. Bu yazımda ise, doğrudan “Eşini aldatanlar pişman olmalı mı?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım.

Sadakatsizliğin Evlilik İlişkisine Etkisi

Sadakatsizlik ilişki üzerinde eşlerin birbirinden uzaklaşmasına ve sadakatsizliğe uğratılan eşte belirgin bir güven kaybına neden olur. Bunlar, aldatan eşin hoşuna gitmese de, evliliği belirsiz bir yola doğru sürükler.

Aldatma Ne Zaman Meşrudur?

Aldatma hiçbir zaman ve hiçbir koşulda meşru olmayan bir davranıştır. “Eşim bana sevgisini göstermiyordu o yüzden aldattım. Bu benim suçum değil çünkü eşim beni bu yola kendisi itti” sözünü sıklıkla duyarız. Bu söz, aldatan açısından mantıklı görünse de, tarafsız ve gerçekçi bir açıdan baktığımızda gerçek dışı ve geçersiz bir düşüncedir. Eşinden sevgi göremeyen bir kadın veya erkek, bu sevgiyi ve diğer ihtiyaçlarını alabilmek için eşiyle bağını güçlendirmelidir. Eşler arasındaki bağın zayıf olması, ya da arada bir bağ olmaması bir tarafın diğerini aldatmasını meşrulaştırmaz yapılan yanlışı doğruya çevirmez.

Eşini Aldatanlar Duygusal Bağ Kurmaz

Aldatan eş, evlilik ilişkisine özgü duygusal paylaşımları veya cinsel paylaşımları eşi dışındaki bir kişiyle ya da kişilerle yapar. Evlilik tüm ihtiyaçlarımızı giderme işlevini yerine getirebilen bir ilişki biçimidir ve insanların bir bölümü evlenirken bunu kabul ederek evlenirler. İnsanların bir bölümü ise kendilerine özgü bireysel yaşamı sürdürürken aynı zamanda karşı cinsten biriyle hukuki bir bağ kurmak ve çocuk sahibi de olmak istedikleri için evlenirler. Bunu açıkça ifade etmezler ancak evlilik ilişkisi ve eş konusunda konuştuklarında hep bunu söylerler.

Beni Böyle Kabul Et ya da Git

Sadakat bazı kadınlar ve bazı erkekler tarafından anlaşılması güç bir kavram. Bu kişilere sadakatin anlamını sorduğunuzda cevap vermekte zorlanırlar. Sadık olmak, sağlam ve derin bir bağla bağlanmaktır sadakat. Evliliğin en önemli değerlerinden biridir aynı zamanda.

Aldatan erkeklerin bir bölümü “Ben çapkın bir adamım. Başka kadınlarla elbette ilişkim olabilir, evliyim diye eşime mecbur olamam” derler. Ya da “Ben bir kadına boyun eğmem” sözleriyle ifade ederler düşüncelerini. Aldatan kadınlar ise, “Eşim romantik bir adam olmadığı için başka bir adamın sevgisine ihtiyacım oluyor” ya da “Benim gönlümde aşk var ve bu aşk tek bir adamla sınırlı kalmayacak kadar büyük” derler. Bu sözleri söyleyen insanlar çoğunlukla herhangi bir suçluluk veya pişmanlık hissetmezler. Yaptıklarının “aldatmak”, “kandırmak” ve “ihanet etmek” olduğunu düşünmedikleri için, aldatma eylemi onlara normal gelir.

Aldatmayı normalleştiren düşünce biçimine göre kendi davranışlarının normal olduğuna inandıkları için değişmesi gereken de eştir. “Eşim beni böyle kabul etsin”, “Ben buyum, beni böyle kabul etmek zorunda”, ya da “Eşim bana ihtiyaç duyduğum sevgiyi vermediği sürece ben de başkalarından sevgi almaya devam edeceğim” derler. Bu sözler şu anlama gelmektedir: “Ben seni aldatmayı sürdüreceğim. Sen de benim seni aldatmamı kabulleneceksin ve bu şekilde evliliğimiz deva edecek. Sorun sende olduğu için sen değişmek zorundasın”. Bu durumda bırakılan eş kendisini “çaresiz”, “değersiz” ve “yalnız” hisseder ve böyle hissetmesi de son derece normaldir. Bu eşlere yapılan haksızlık, aynı zamanda evliliğin temellerine vurulan bir darbedir.

Eşini Aldatanlar

Eşini aldatanlar, eğer ki evliliklerinin devam etmesini samimiyetle istiyorlarsa pişman olmalıdırlar. Yaptıkları hatayı kabul ederek kendilerini suçlu hisseden, yaptığından pişman olan çoğu kadın ve erkek evliliklerinin önemini bilerek, daha dürüst davranırlar. Aldatmaktan vazgeçebilenler bu insanlardır. “Bu benim hakkım” ya da “Bu benim özelim, istediğimi yaparım” diyen ve herhangi bir suçluluk duymayan, pişman da olmayan erkekler ve kadınlar evlilikleri için ve eşleri için herhangi bir adım atmayı reddederler. Bu nedenle de, evlilik ilişkileri zamanla bozulur ve en sonunda, er ya da geç boşanma ile karşılaşırlar.

Aldatmak Nedir

Evlilikte Karşılıklı Sadakat ve Güven

Aldatılan Eş Ne Yapmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir