Çift Danışmanlığı

Çift danışmanlığının amacı, çiftlerin kendi aralarında çözmekte zorlandıkları ve çözüme ulaşamadıkları ilişki sorunlarında kalıcı ve gerçekçi çözümlere ulaşmaları için desteklemektir. Çift danışmanlığı sayfamızda temel bazı bilgilere yer vereceğiz.

Çift Danışmanı Kimdir ve Ne Yapar?

Çift danışmanı, çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları sorunlara Klinik Psikolog olarak müdahale eden uzmandır. Çiftin yaşadığı tüm sorunların ve ilişki problemlerinin tanınması, bu sorunlara mantıklı çözüm yollarının tespit edilerek somut davranış hedeflerine ulaşılması için çiftle birlikte çalışmak çift danışmanının yapabileceği mesleki çalışmalar arasında yer alır.

Çift danışmanlığına sadece eşler katılırlar. Çocukların ve akrabaların katılımı olmadan eşlerin yer aldığı bir danışmanlık çalışmasıdır. Çift danışmanlığı da diğer ilişki danışmanlıklarının sahip olduğu “İlişki sorunları 2 ve daha fazla sayıda insan arasındadır” yaklaşımını benimser. İlişki 2 ve daha fazla kişi arasında gerçekleştiği için de, ilişki sorunlarına yönelik bu yaklaşım son derece mantıklıdır. Çift danışmanlığında ve çift terapisinde çiftin ilişkileri gözlemlenir, ilişki problemlerinde düzelme amaçlanır. Çift danışmanlığına ve çift terapisine başvuran çiftlerin büyük bölümünde ilk seanslardan itibaren iyileşmeler görülmektedir. Bunun nedeni, çifti oluşturan eşlerin çift danışmanlığına ve çift terapisine katılarak “Sen benim için değerlisin ve senle olan ilişkim benim için değerli” şeklindeki önemli mesajı birbirlerine vermeleridir.

Çift Danışmanlığının Yararlı Olduğu Konular:

Çiftlerin iletişim sorunları ve çatışmaları,

Alkol ve kumar bağımlılığı,

Çiftin arkadaş ve akraba ilişkilerine bağlı olarak oluşan sorunlar,

Güven, bağlanma ve sadakat sorunları,

Patolojik kıskançlık,

Cinsel sorunlar,

Eşler arası iletişim problemleri,

Duygusal ihmal görülen ilişkiler.

Çift danışmanlığının yararlı olması için çifti oluşturan partnerlerin her ikisinin de bu çalışmanın gerekli olduğuna gönülden inanmaları gerekmektedir. Partnerlerden biri “Çift danışmanlığı bizim için önemli” derken diğeri “Ne gerek var” diyorsa o zaman olumlu sonuç almak zordur. Çiftler, her konuda olduğu gibi sorunlarını konuşma ve sorunlarıyla ilgili iletişim kurma özellikleriyle de birbirlerinden farklılaşırlar. Bazı çiftler sorunların, ilişkisel problemlerini kolayca ve birbirlerini incitmeden konuşurlar. Bazı çiftlerse konu önemli ilişkisel sorunlara henüz gelmeden, en basit konularda dahi birbirlerini incitebilirler. İncinme ve incitme olmadan “iletişim” kurarak ilişkinin geliştirilmesi, çift danışmanlığının temel ve nihai hedefidir.

Beylikdüzü Psikolog

Kadın Psikolojisini Anlamak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir