Aile ve Evlilik Terapisi

Aile ve evlilik terapisi, bireysel psikoterapi modellerinde gerçekleşen bire bir terapi çalışmalarından farklı olarak aileyle ve evli çiftlerle çalışır. Aslında aile terapisi de, evlilik terapisi de bir tür psikoterapi çalışmasıdır. Bireysel terapilerde danışan bir kişiyken aile terapisinde danışan bir ailedir, ya da evli bir çifttir. Aile ve evlilik terapileri, aile ve evlilik sorunlarını çözmek amacıyla uygulanan danışmanlık çalışmalarıdır. Sorunların çözülmesine yönelik olarak aile  ve evlilik terapilerinin gerekli olduğunda kullanılması için tasarlanmış teknikleri bulunmaktadır. Bu teknikler gerekli görüldüğü durumlarda aile ve evlilik terapistince uygulanır ve ihtiyaç duyulan hedeflere ulaşılmaya çalışılır. Beylikdüzü psikolog sayfamızda temel kavramlarımızdan bahsedeceğiz.

Evlilik Terapisinde Aile

Aile ve evlilik terapileri her aileyi farklı ve kendine özgü sosyal sistem olarak ele alır. İçinde birden fazla insanın yer aldığı, bazen iki bazense daha fazla sayıda insandan oluşan bir sosyal sistem ya da sosyal yapı olarak ele alınır. Her aile sistemi, bazı faktörlerin etkisi altında çalışmasını sürdürür. Bu faktörler arasında çekirdek aile üyelerinin özellikleri ve davranış biçimleri ile akraba özellikleri ve davranış biçimleri yer alır. Aile insanların küçük yaşta dünyayı tanımaya başladıkları ortamdır ve aynı zamanda yetişkinlikte kurulacak olan önemli ilişkilerin temelindeki sağlıklı bağlanmayı da insan aile ortamında öğrenerek kazanır. Toplumlar çoğunlukla ailelerden oluştuğundan, aile toplum sağlığı açısından çok önemli bir yapıdır.

Aile ve Evlilik Terapistine İhtiyacımız Var mı

Sorun ve sıkıntılar çok nadiren ortaya çıkıyorsa ve bunların çözümlerine eşinizle beraber ulaşabiliyorsanız, aile terapisine ihtiyacınız yok demektir. Sorun ve sıkıntı yaşadığınız durumlar sık sık ortaya çıkıyor ve eşinizle veya çocuklarınızla ciddi sorunlar yaşamanıza neden oluyorsa, o zaman aile terapisini düşünebilirsiniz. Aileniz içindeki ilişkilerin sık sık yaşanan şiddetli problemler nedeniyle yıpranıp zarar görmesi ve hatta bozulması sizi endişelendiriyorsa aile terapisine ailece girerek çözüm aramanız daha mantıklı olacaktır.

Eşim Terapiye Gelmeyi Reddettiğinde Ne Yapabilirim?

Aile ve evlilik terapisine eşlerin her ikisinin de katılarak terapi ortamında bulunması biz aile terapistlerinin tercih ettiği bir durumdur. Ancak bu ortamı sağlamak bazen mümkün olamıyor, çünkü eşlerden biri terapiye gelmeyi kabul etmeyebiliyor. Bu durumda aile terapisi eşle yaşanan sıkıntılarda sizin başaçıkma yöntemlerinizin güçlendirilmesi, farklı ve daha işlevsel düşünce ve davranışlar oluşturularak zorlanılan durumlarla başaçıkma becerilerinizin geliştirilmesi sağlanabilir. Aile ve evlilik terapisi sizin aile ortamı içinde daha işlevsel davranışlar ve düşünce şekilleriyle daha keyifli ve daha iyi hissetmenize sizinle bireysel çalışma yaparak yardımcı olabilir.

Evlilik Terapisi Ne Kadar Sürer?

Evlilik terapisinde sürenin ne kadar olması gerektiğiyle ilgili kesin bir kural olmamakla birlikte, sorunların şiddetinde ve görülme sıklığında belirgin bir azalma görülmesine bağlı olarak terapi sıklığı azaltılır. Bir süre sonra, terapist ve aile arasında yapılan değerlendirmelerle terapi sonlandırılır. Evlilik terapisinde seansların uygulanma sıklığı haftada bir veya iki haftada bir olmak üzere planlanabilmektedir. Seansların hangi aralıklarla yapılacağı da yine aileyle terapistin karşılıklı konuşarak kararlaştıracağı bir konudur. Seansların süresi farklı uygulamalarda değişkenlik gösterebilmektedir. Bizler tarafından uygulanan bilişsel davranışçı aile terapisinin her seansı 50 dakika olarak planlanmaktadır. Seans sürelerine uyulmasına, seansların başlangıç ve bitiş saatlerine uyulmasına hem danışanlarımızın hem de terapistlerin özen göstermelerinde yarar olduğunu düşünüyoruz. Aile ve evlilik terapisi, bu detaylara dikkat edilirse daha yararlı olacaktır.

Evlilik Sorunları ve Çözüm Yolları

Mutsuz Evlilik Belirtileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir